מי אני בלי הזיכרון שלי?


יום הזיכרון הוא יום עמוק ומטלטל עבורי. כמו נסיעה ברכבת הרים רגשית שגורמת לשק הדמעות שלי לעבוד שעות נוספות. כילדה, נפעמתי כל שנה מחדש מהעוצמות של היום. מהעצירה. כמו להפסיק את החיים, לזכר אלו שהפסיקו את שלהם לתמיד.
זיכרון שמתחיל בחולצות לבנות עליהן מתנוססת מדבקת "דם המכבים", במקום שכואב, על הלב.
עד היום מלווה אותי המבטים המושפלים של כולם הצועקים תוגה. כבוד. עוצמה. כאב. בלי מילים.
רק עם שקט.
שקט שמגיע לשיאו בשעות בין הערביים, בכיכר "יד לבנים" ומפולח כבאבחת סכין עם הטונים הצורמים של הצפירה, שעדיין שורקים באוזני. אלו שחודרים עמוק לנשמה, למקום של המשמעות העמוקה והאמיתית של היום הזה, החיבור לנופלים.
בעוד כולם עוצמים עיניים, מנסים להסתיר את הדמעות, אני פותחת את שלי לרווחה וחורטת בראשי את כולם, קטנים כגדולים, מרכינים ראש לזכרם של אלו שהיו ואינם עוד.
כי זיכרון מעניק משמעות.
בעוד ההיסטוריה מספרת את רצף אירועי העבר, הזיכרון עוסק באותו הרצף ובהשפעה שלו עלי או על האנושות ומעניק לו משמעות. קריאה בספרי ההיסטוריה ובסיפוריה, מעניקה לי מידע וידע שאינם משנים אותי ואת מהותי, הם לא חיים בקרבי. הידע נצבר בכונן חיצוני ולא משפיע עלי. כך, בודדים ידעו את מספר החללים מהקמת המדינה, רבים ידעו לספר כיצד אנו זוכרים אותם: עוצרים ומקדישים את היום להתייחדות עם זיכרון הנופלים. אנו חושבים עליהם ועל הקרבת חייהם בזכותה אנו עומדים פה היום. זו המשמעות. המשמעות שלהם כלפינו.
זיכרון הוא הגשר בין העבר להווה.
מספר הקורבנות הוא חלק משמעותי מההיסטוריה של קיומנו. יום הזיכרון, שם את הקורבנות ואת סיפוריהם במרכז ומחבר אותנו לעברנו. חיבור לסיפורי הנופלים, מחבר אותם לחיינו והופך אותם לחלק בלתי נפרד מחיינו. במקום ללמוד על קרבות, נשאל כיצד הם השפיעו עלינו, במקום להזכיר את שמות הנופלים, נזכור אותם דרך סיפור חייהם. במקום לספר על הקורבנות, נלמד מהם.
יום הזיכרון שלי.
ביום הזיכרון אני יושבת מרותקת למסך. גומעת כל סיפור ואירוע, מתחברת באמת. סיפורי החיים של הנופלים, מציירים בראשי דמויות צבעוניות ומורכבות עם פנים, שאיפות וחלומות, שהיו ואינן עוד. יום שלם אני בוכה עם המשפחות השכולות את כאב ההקרבה של ילדיהם ועל אובדן הדבר הכי חשוב ובעל ערך – החיים. הקרבה שלהם כדי שאנחנו נוכל לחיות. זיכרונם, מעצב את עתידנו.
"במותם ציוו לנו את החיים".

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.