הסוד הלבן של שבועות


סיפור מגילת רות הוא סיפורה של מהפכה חברתית המתרחשת כשנשים מתאחדות. תחילתו באלמנות עריריות עניות וחסרות מעמד כלכלי. הוא מתחולל בעולם הנשי ועוסק בחיבור בין גיורת אמיצה וחמותה, נשים עוצמתיות המודעות לכוחן ומביאות אותו לידי ביטוי ברוך ובסבלנות. הן מתקדמות בחיים כשהן דבקות בערכים המובילים אותן ומסורות לתא המשפחתי. סופו בקבלה חברתית, ותינוק וגאולה.

כך אמרה רות המואבייה לחמותה נעמי
"כִּי אֶל אֲשֶׁר תֵּלְכִי אֵלֵךְ וּבַאֲשֶׁר תָּלִינִי אָלִין. עַמֵּךְ עַמִּי וֵאלֹקיִךְ אֱלֹקי. בַּאֲשֶׁר תָּמוּתִי אָמוּת וְשָׁם אֶקָּבר. כֹּה יַעֲשֶׂה ה' לִי וְכֹה יֹסִיף כִּי הַמּוֶת יַפְרִיד בֵּינִי וּבֵינֵךְ… ". למרות שבנה נפטר ואין ביניהן קשר דם, רות עוזבת את בית הוריה שבמולדתה, דבקה בנעמי שנותרה חסרת כל וחוזרת לארץ ויוצאת בעקבות ליבה ואמונתה. בחירה שמפגישה אותה עם בֺעָז, מפגש שמוליד את שושלת דוד.

לאחר האובדן המשותף, הן לוקחות אחריות על החיים שלהן ובוחרות להתמודד בעוז ובראש מורם, להפגין אישיות עצמאית חזקה ובלתי נגררת אחרי אחרים. בהחלטיות ובביטחון הן לוקחות יוזמה, מפגינות שאפתנות ואומץ, וביחד, הן הולכות אל הלא נודע. כל זאת בנעימות, תוך הפגנת חום, צניעות ואמפטיה ביחסים ביניהן וביחסים שלהן עם אנשים אחרים.

אז מה הפלא שהצבע הכי טהור שיש מאפיין את החג?
לבן הוא צבע מיוחד ושונה מכל הצבעים. צבע נוצר במוח, כשאנו צופים במשהו שפולט אור או שמוטל עליו אור. העין רואה רק מה שמחזיר אור. הצבע הלבן, מחזיר את כל האור שמוטל עליו. הוא הצבע היחיד שלא "לוקח לעצמו" אנרגיה, אלא בנוי על נתינה. כך גם חג מתן תורה. זו הסיבה בגללה בחג אנו לובשים ואוכלים לבן וערב החג הופך ללילה לבן.

"כל ישראל ערבים זה לזה".
״מתן תורה״ הוא מעמד של נתינה מהבורא ומהנבראים. המעמד מתואר כרגע של הארה רוחנית וגשמית בו חל חיבור לאור. רגע בו נשכחו המחיצות והוויכוחים וכולם התגייסו למטרה אחת, לטובת הזולת. עוצמת החיבור אפשרה קבלה של אור גדול ואינסופי.

אז והיום
לא אחת, המחשבות שלנו, תפיסות שגויות, העדר ערכים או פשוט חוסר תשומת לב, מצמצמים את נוכחות האור בחיינו. שבועות, זו הזדמנות לשחרר את מה שמעכב אותנו ולהתחבר לאור מחדש.

מאחלת לכולם חג ערכי וחגיגי בחיק האהובים עליכם.
חג לבן שמח!

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.